Jak na pohovor

Jak na pohovor

Běžný pracovní pohovor trvá zhruba hodinu. Firemní personalista se o Vás snaží zjistit co nejvíce a posoudit, zda se na danou pozici hodíte a zapadnete-li do týmu. Někdy se Vás personalisté svými otázkami snaží schválně vyvádět z konceptu – testují, jak zvládnete stres. Na pohovoru ale nesmí padnout otázky diskriminačního charakteru – ač se jedná o rodinný stav, věk, počet dětí, sexuální orientaci nebo náboženské vyznání.

Víte kam jdete?

Co víte o naší společnosti? Tato banální otázka pořád mnohým uchazečům způsobuje zrychlený tep. Připravte se proto ještě před pohovorem a zjistěte si více než základní informace o firmě: historii, portfolio produktů a podobně. Většinou vždy všechno naleznete na webu společnosti v sekci O nás, o společnosti, v tiskových zprávách a podobně.

Máte vhodné oblečení?

Personalista si o uchazeči dělá obrázek už během prvních 30 vteřin, kdy zájemce vstoupí do dveří a řekne Dobrý den. Tedy ještě předtím, než stihne promluvit o svých zkušenostech a dovednostech. Nepodceňujme tedy, co máte na sobě a jak se tváříte.

Máte konvenční sociální vnímání?

Před vstupem do místnosti vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Usmívejte se, personalistovi a dalším lidem při pozdravu přátelsky podejte ruku, nezapomeňte střídmě ruku stisknout. Neskákejte personalistovi do řeči – naopak jej nechte, ať určuje tempo pohovoru. Nebuďte žoviální, nesnažte se působit světácky nebo nadřazeně. Pozor, otázku finančního hodnocení na pohovoru vždy jako první otevírá personalista, nikoli uchazeč.

Přijďte vždy včas

Naplánujte si cestu tak, abyste i v případě komplikací dorazili včas. Na recepci firmy byste měli být 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce do firemní, může uběhnout i 10 minut.

Nabízíme Vám stovky pracovních příležitostí napříč všemi obory.

Vyhledat nabídku